okno_dachowePoddasze coraz częściej spełnia funkcję użytkową stając się pokojem, sypialnią, biurem lub innym pomieszczeniem codziennego użytku. Okna połaciowe w takich pomieszczeniach muszą dostarczać jak najwięcej światła dziennego. Istotnym jest wybór odpowiedniego okna co do wielkości jego powierzchni, wysokości jego umieszczenia oraz sposobu otwierania.

dwa mniejsze lepsze od jednego większego

Gdy chcemy zapewnić dostateczną ilość światła, musimy pamiętać że zamontowane dwa okna dachowe dają więcej światła niż zastosowanie jednego o takiej samej powierzchni. Dobór odpowiedniej powierzchni okna też powinien być zależny od stopnia nachylenia dachu. Okno zamontowane na dachu stromym daje więcej światła niż takie samo okno zamontowane na dachu o mniejszym kącie nachylenia. Z kolei stosowanie okien o dużej powierzchni przy dachach łagodnych naraża na duży ciężar podczas okresu zimowego, kiedy to śnieg zalega bezpośrednio na nim.

Powierzchnia okien jest zazwyczaj wyznaczona w oparciu o powierzchnię podłogi – najczęściej mieści się w przedziale 1/8 – 1/10 powierzchni całej podłogi. Dzięki temu każde pomieszczenie będzie uzyskiwać wystarczającą ilość światła dziennego.